تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024
1
مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان

تزریق واکسن کرونا در کرمان به افراد بالای ۸۰ سال

  • کد خبر : 1004
  • ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۸:۲۰
تزریق واکسن کرونا در کرمان به افراد بالای ۸۰ سال
مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تزریق واکسن کرونا در کرمان به افراد بالای 80 سال از فردا(7 اردیبهشت ماه) آغاز می شود و این افراد فراخوان و با آنها تماس گرفته می شود که در چه زمانی به کجا مراجعه و واکسن تزریق کنند و بسته به نوع واکسن، دو تا 12 هفته بعد دوز بعدی واکسن تزریق خواهد شد.

مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تزریق واکسن کرونا در کرمان به افراد بالای ۸۰ سال از فردا(۷ اردیبهشت ماه) آغاز می شود و این افراد فراخوان و با آنها تماس گرفته می شود که در چه زمانی به کجا مراجعه و واکسن تزریق کنند و بسته به نوع واکسن، دو تا ۱۲ هفته بعد دوز بعدی واکسن تزریق خواهد شد.

دکتر”نوذر نخعی” امروز ششم اردیبهشت ماه درباره اثربخشی واکسن های تولید شده در برابر کووید ۱۹ اظهار کرد: واکسن ها ۱۰۰ درصد از مرگ جلوگری می کنند اما در بحث جلگیری واکسن از امکان ابتلا به کرونا، اثربخشی ۶۵ تا ۹۹ درصدی اعلام شده است. ضمن اینکه بعد از تزریق واکسن نیز احتمال ابتلاء وجود دارد و به دلیل گردش ویروس در جامعه، توصیه می شود کسی که واکسن زده همچنان از ماسک استفاده کند.

وی درباره عوارض تزریق واکسن کرونا بیان کرد: عوارض تزریق واکسن قابل پیش بینی نیست و نکته مهم این است عوارض واکسن تقریبا عوارضی در حد یک سرماخوردگی و آنفلوانزاست که در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول به شکل بدن درد، تب و لرز و در علائم پیشرفته تر تهوع و استفراغ بروز می کند.

نخعی در ادامه تصریح کرد: آنچه که در همه گیری کرونا ثابت شده این است که سالمندان پرخطرترین گروه هستند لذا در اولویت اول واکسیناسیون هستند و وزارت بهداشت در فاز دوم واکسیناسیون عمومی جامعه سالمندان را در اولویت قرار می دهد و در تمام دنیا این است.

واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال از فردا در کرمان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: واکسن کرونا به افراد بالای ۸۰ سال در کرمان از فردا(۷ اردیبهشت ماه) آغاز می شود و این افراد فراخوان و با آنها تماس گرفته می شود که در چه زمانی به کجا مراجعه و واکسن تزریق کنند و بسته به نوع واکسن، دو تا ۱۲ هفته بعد دوز بعدی واکسن تزریق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بعد از اتمام این فاز، سنین ۷۵ تا ۸۰ در اولویت تزریق واکسن قرار دارند و واکسیناسیون به ترتیب در گروه های سنی انجام و پیش بینی می شود تا آخر مردادماه جمعیت سالمند واکسینه شوند.

نخعی تصریح کرد: نیاز به مراجعه به هیچ سامانه ای به منظور ثبت نام دریافت واکسن کرونا به افراد بالای ۸۰ سال در کرمان نیست و در حال حاضر تنها از طریق تماس تلفنی به سالمندان بالای ۸۰ سال اطلاع داده می شود.

این متخصص پزشکی اجتماعی بیان کرد: پیش بینی می شود گروه سنی ۶۰ سال به بالا تا پایان مرادماه در کشور واکسن کرونا دریافت کنند و برای افراد کمتر از این سن که شامل ۱۶ تا ۶۴ سال و دارای بیماری زمینه ای هستند احتمال دارد در خردادماه واکسن تزریق بشود اما هنوز قطعی نیست.

وی افزود: دوز دوم واکسن ها باید تزریق شود تا اثربخش باشد و بحث این است شاید برخی واکسن ها به نوبت سوم تزریق نیاز دارند و ممکن است عوارض واکسیناسیون در دوز دوم نیز بروز کند.

نخعی در پاسخ به این سئوال که چرا صحبتی درباره واکسیاسیون کودکان مطرح نیست، گفت: اولا کودکان به عنوان قشر آسیب پذیر مطرح هستند لذا آزمایشات روی این قشر انجام نشده و روی بزرگسالان انجام و واکسن به آنها تزریق می شود.

کودکان جمعیت هدف واکسیناسون کرونا نیستند

وی تصریح کرد: ثانیا خطر ابتلاء به کرونا در کودکان به مراتب کمتر از بزرگسالان است و حساسیت و ترس از بیماری نسبت به کودکان کمتر است و مجموع این مسائل باعث شده کودکان فعلا جمعیت هدف واکسیناسیون کرونا نباشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره اثربخشی واکن های تولید شده در برابر کرونای انگلیسی و هندی بیان کرد: واکسن ها در برابر کرونای انگلیسی موثر هستند و درباره تاثیر واکسن بر نوع هندی کرونا که دو ماه است بروز کرده، هنوز تحلیل بین المللی دقیقی ارائه نشده است.

وی گفت: براساس آخرین مقالات علمی اعلام شده کرونای هندی نسبت به کرونای ووهان ۲۰ درصد مسری تر است اما اینکه کشنده تر است یا نه هنوز تائید علمی بین المللی اعلام نشده و در مجموع جدا از اینکه کرونا انگلیسی است یا هندی باید حواسمان باشد و حساسیت داشته باشیم.

نخعی در بخش دیگری از سخنانش درباره واکسیناسیون جانبازان شیمیایی بیان کرد: منع واکسیناسیون برای این عزیزان وجود ندارد و جانبازان بالای ۵۰ درصد در اولویت واکسیناسیون فاز اول هستند و می توانند در محل های تعیین شده برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: افراد دارای بیماری های زمینه ای نیز منع واکسیناسیون ندارند و اگر بعد از تزریق واکسن دچار تب و بدن درد شدند می توانند از داروی استامینوفن استفاده کنند تا کمتر اذیت شوند؛ استامینوفن داروی بی عارضه ای است اما پروفن و دیکلوفناک ممکن است اثربخشی واکسن را کم کند. ضمن اینکه برای حالت تهوع و استفراغ نیز می توانند قرص های مربوطه را مصرف کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه درباره امکان ابتلای مجدد به کرونا اظهار کرد: کسی که به کرونا مبتلا می شود، امکان ابتلایش در ۶ ماه بعد خیلی کم است مگر پرستار و پزشک باشد که مرتبا با بیماران ارتباط دارد لذا فرد معمولی تا ۶ ماه بعد به احتمال ۹۹ درصد مبتلا نمی شود و بعد از ۶ ماه احتمال ابتلا وجود دارد.

وی درباره تزریق واکسن در کسانی که به کرونا مبتلا شده اند، بیان کرد: حداقل باید سه تا چهار هفته از زمان ابتلا گذشته باشد تا تزریق واکسن انجام بدهند و برخی منابع زمان بیشتری را بیان می کنند.

نخعی درباره ایمنی بخشی واکسن های کرونا گفت: ایمنی ایجاد شده واکسن دو هفته بعد از دوز دوم و تا شش ماه بعد از تزریق دوز دوم خواهد بود و ممکن است این زمان متفاوت شود زیرا واکسن ها تازه تولید شده است.

شدت عوارض واکسن کرونا ربطی به ایمنی بیشتر ندارد

وی با اشاره به اینکه شدت عوارض واکسن کرونا هیچ ارتباطی با ایمنی بیشتر واکسن ندارد، افزود: واکسن های اسپوتنیک روسیه، سینوفارم چینی، آسترازنکا (محصول سوئد و انگلستان است و تولید کره جنوبی وارد ایران شده) و واکسن کوواکسین محصول هندوستان در حال حاضر در ایران وجود دارند که اثربخشی واکسن اسپوتنیک بیشتر است اما برای جلوگیری از بستری، بدحال شدن و مرگ ناشی از کرونا هر چهار واکسن اثر یکسان دارند.

نخعی تصریح کرد: توصیه این است هر واکسنی آمد و فرد واجد شرایط بود، باید استقبال کرد چراکه اثر واکسن ها در پیشگیری از بستری شدن و مرگ همسان است.

مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت: کسی که واکسن زده بین ۶۵ تا ۹۰ درصد مجددا مبتلا نخواهد شد و اگر در مراکز درمانی کار می کند بهتر است از سالمندان و بیماران زمینه ای فاصله داشته و ماسک بزند.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به اجرا فاز سوم واکسن کرونای انتیتو فینلای کوبا با مشارکت انستیتو پاستور ایران در کرمان گفت: این واکینایون به صورت آزمایشی انجام می شود و فرصت خیلی خوبی است و شهروندان می توانند با شماره ۳۷۵۰ تماس گرفته و در صورت تمایل در این طرح شرکت کنند.

نخعی با اشاره به اینکه قرار است ۳۰۰۰ نفربا واکسن کرونا در کرمان واکسینه شوند، تصریح کرد: واکسن ایمنی است و ایمنی بالای ۸۰ درصد ایجاد می کند و عوارض ملایمی دارد و قرار است از هفته آینده برای افراد بین ۱۸ تا ۸۰ سال تزریق شود.

لینک کوتاه : https://taranomma.ir/?p=1004

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


برچسب ها
آب و هوای استان کرمان آمار کرونا در استان کرمان اخبار استان کرمان اخبار حوادث استان کرمان اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان استاندار کرمان استانداری کرمان استخدام در نیروی انتظامی اقتصاد امام جمعه جیرفت انتخابات ریاست جمهوری انتخابات شورای شهر استان کرمان انتقال آب هلیل رود به شهر کرمان ایران جنوب استان کرمان حجت الاسلام میثم تارم امام جمعه جیرفت خطبه های نماز جمعه جیرفت دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان دادگستری استان کرمان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی کرمان سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان ستاد مقابله با کرونای استان کرمان سردار معروفی فرمانده سپاه  ثارالله شهباز حسن پور نماینده سیرجان و بردسیر شهردار جیرفت شهرداری جیرفت شهرستان عنبرآباد شورای اسلامی شهر جیرفت علی زینی وند فرماندار جیرفت فرمانداری جیرفت فرمانداری عنبرآباد فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان مدارس استان کرمان هادی ربانی هادی ربانی شهردار جیرفت هواشناسی استان کرمان پیش بینی هواشناسی استان کرمان کرونادر استان کرمان کرونا در جیرفت کرونا در کرمان کرونای انگلیسی یزدان افشاری پور