تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024
1

افزایش تب خرید کالاهای اساسی و تداوم توزیع

  • کد خبر : 3694
  • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۷:۰۷
افزایش تب خرید کالاهای اساسی و تداوم توزیع
با رصد بازار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مشاهدات میدانی اعلام کردند که افزایش تقاضا برای خرید کالاهای اساسی به ویژه مرغ و روغن موجب صف هایی مقابل فروشگاه های زنجیره ای در شهرهای مختلف شده است.

اجرای طرح سیاست های ارزی از جمله اقدامات دولت در ادامه هدفمندی یارانه است که این موضوع نگرانی هایی را در سطح جامعه به همراه داشته و پیرو آن، دربرخی شهرها صف هایی برای خرید کالاهای اساسی مانند روغن، مرغ، تخم مرغ و ماکارونی ایجاد شده است.

به گزارش ترنم به نقل از ایرنا ،مسوولان در راستای اجرای این طرح به مردم اطمینان خاطر داده اند که اقلام به میزان مورد نیاز مصرف در بازار وجود دارد و هرگونه افزایش قیمت با نظارت ستاد تنظیم بازار انجام می شود اما از آنجا که هر تغییر و تحول در ابتدای امر با دل نگرانی هایی همراه است این آشفتگی در بازار و افزایش تقاضا و به دنبال آن کمبود برخی اقلام امری طبیعی است، موضوعی که خبرنگاران ایرنا در بررسی و مشاهدات میدانی خود کاملا درک کرده و واقعیت ها را در قالب خبر، تصویر و فیلم منعکس کردند.

گزارش خبرنگار ایرنا در آذربایجان غربی نشان می دهد که  روغن به تعداد محدود موجود است اما  در تهیه سایر کالاها مشکل خاصی وجود ندارد و بازدید میدانی خبرنگاران ایرنا مرکز ارومیه و دفتر مهاباد حاکیست که با وجود اعلام قیمت‌های جدید ولی این قیمت ها هنوز در برخی شهرستان روی این اقلام اعمال نشده به همین دلیل شماری از شهروندان این اقلام به خصوص مرغ و تخم مرغ را به قیمت های پایین تر توانستند خریداری کنند از این‌رو در برخی از شهرها صف هایی برای خرید مرغ و تخم مرغ و و روغن مقابل فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش و رفاه تشکیل شده است.

بر همین اساس در بازار مهاباد و در برخی از مراکز عرضه مواد پروتیینی، ابتدا مرغ به قیمت جدید عرضه شد که پس از آن به مراکز عرضه ابلاغ شد تا به قیمت گذشته توزیع شود.

قیمت تخم مرغ نیز امروز به بهای هر کیلوگرم ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان در مهاباد عرضه شد که این قیمت سه روز قبل ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود.  

 بازدید میدانی خبرنگاران ایرنا از شهرهای مرزی نیز حاکی است در فروشگاه‌های این مناطق برنج، روغن، قند و شکر به اندازه کافی موجود است اما چند روزی است که در بازار کمبود مرغ وجود دارد و نان نیز فقط در نانوایی‌ها به فروش می‌رسد که در مقابل برخی از آنها صف هایی ایجاد شده ضمن اینکه دیگر از عرضه نان در سوپرمارکت ها خبری نیست.

مشاهدات خبرنگاران ایرنا در استان آذربایجان شرقی و فروشگاه های زنجیره ای شهر تبریز نشان می دهد که اقلام چهارگانه شامل مرغ، تخم مرغ، برنج و روغن ماکارونی به تعداد کمی وجود دارد اما  در مغازه های شهر همه این اقلام با نرخ های اعلامی یافت می شود.

در ادامه سری بزنیم به استان اردبیل که بنابر گزارش خبرنگاران ایرنا  قفسه های برخی فروشگاه ها خالی است، مرغ، تخم مرغ، روغن و ماکارونی عرضه نمی شود، اما در عین حال صف نانوایی ها امروز خلوت تر شده است و مسوولان استان با برنامه های تلویزیونی به دنبال روشن کردن تبعات سیاست ارزی برای مردم هستند.

بررسی‌ها و مشاهدات خبرنگاران ایرنا در کلانشهر اصفهان نشان می‌دهد که مراجعه شهروندان از روز گذشته به فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای بسیار افزایش یافته است و امروز پنجشنبه در بسیاری از فروشگاه‌ها صف‌ خرید مرغ ایجاد شده بود و اقلامی مانند روغن خوراکی آفتابگردان و ماکارونی وجود نداشت یا بسیار محدود بود و سریعا قفسه‌های آنها خالی می‌شد که نشان می دهد با وجود موجود بودن برخی کالاها، افزایش تقاضا باعث کمبود آن شده است.

همچنین قفسه برخی از فروشگاه های زنجیره ای عرضه گوشت مرغ در اصفهان نیز امروز و در ساعت های اولیه بدلیل خرید زیاد مردم، خالی شد.

بسیاری از مردم برای خرید روغن به فروشگاه ها مراجعه کردند اما اقلامی مانند روغن خوراکی آفتابگردان از برندهایی که بطور معمول قبلا در فروشگاه های اصفهان موجود بود وجود نداشت و در بسیاری از فروشگاه ها روغن هایی با برندهای نا آشنا و از نوع روغن کنجد یا ذرت با قیمت هایی بالا بین ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان به چشم می خورد، هر چند در بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای به هر نفر فقط یک بطری روغن فروخته می شد.

در فروشگاه هایی مانند هایپر استار کالاها موجود بوده ولی برای خرید برخی اقلام محدودیت وضع شده بود و به خریدار اجازه خرید حداکثر ۲ بسته شکر، یک گونی برنج، یک شانه تخم مرغ و ۲ بسته مرغ ( پاک شده و بسته بندی) داده می شد؛ همچنین در این فروشگاه قفسه عرضه گوشت مرغ پاک شده در کوتاهترین زمان توسط خریداران خالی می شد و هرگاه بار جدید روی آنها چیده می شد در کمتر از چند دقیقه همه آنها توسط مردم برداشته می شد.

از استان البرز هم خبر رسیده است که طبق آخرین بررسی ها مرغ و تخم مرغ وارد بازار روزهای کرج شده که برای تهیه این اقلام در برخی مناطق صف تشکیل شده است.

در عین حال فروش این اقلام در تمامی فروشگاه ها امروز  با قیمت جدید انجام شده و اقلامی مانند ماکارونی، روغن، شکر در بازار روزها و فروشگاه های زنجیره ای استان و سایر واحدهای صنفی با کاهش عرضه مواجه شده؛ البته مسئولان تاکید کرده اند که عرضه کالاهای اساسی به واحدهای صنفی به سرعت انجام خواهد شد.

در استان ایلام نیز از روز گذشته و امروز بیشتر فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای با ازدحام مردم باعث کمبود برخی اقلام از جمله مرغ و روغن شده است.
امروز صبح در نشست شورای اطلاع رسانی دولت عنوان شد که کمبودی در زمینه تامین کالاهای اساسی مردم وجود ندارد اما خرید زیاد مردم باعث کمبود برخی اقلام مصرفی شده است و به طور طبیعی پس از اصلاح قیمت ها و فروش با قیمت های جدید دیگر ازدحامی وجود نخواهد داشت و بسیاری از خانواده ها نیز این اقلام را با تعداد بالا خریداری کرده و دیگر نیازی در این زمینه نخواهند داشت.
مسوولی در جهاد کشاورزی اعلام کرد که در حالت عادی ۶۰۰ تن روغن در ماه مصرف مردم شهر ایلام است اما اکنون ۸۰ تن وارد شده است.

خبرنگاران ایرنا در استان بوشهر هم بر این موضوع تاکید کردند که هیچ گونه ازدحامی برای خرید کالاهای اساسی در فروشگاه های شهر بوشهر مشاهده نمی شود و کمبودی هم در این رابطه از سوی مردم و مسوولان اعلام نشده است این در حالیست که در بندر گناوه در پی اجرای اصلاح سیاست های ارزی و اعلام نرخ مصوب جدید مرغ گرم در کشور، عده زیادی از مردم برای خرید این مواد پروتئینی به فروشگاه های توزیع کننده مراجعه داشتند و برخی افراد بین یک تا ۵ کیلوگرم و حتی بیشتر مرغ خریداری کرده بودند.

افرادی که برای خرید مرغ روبروی فروشگاه های عرضه صف کشیده بودند ابراز داشتند:  باتوجه به اعلام قیمت مصوب جدید مرغ گرم در کشور تا قبل از اینکه نرخ واقعی اعلام شود، با قیمت کنونی برای چندین روز خود خریداری کنیم.

اما در ادامه خبری بگیریم از شهرستان های استان تهران که بنابر گزارش ها بیشتر قفسه های روغن به صورت لحظه ای و به دلیل ازدحام برای خرید خالی می شوند و در بعضی از شهرستان ها سینه مرغ به قیمت ۱۵۰ هزار تومان به فروش می رسد.

براساس رصد میدانی و بررسی خبرنگاران ایرنا در بیشتر شهرستانهای استان تهران مرغ در برخی فروشگاهها توزیع نشده و قفسه های این فرآورده غذایی خالی است و همچنین روغن نیز در فروشگاهها به سرعت خریداری می شود که همین مساله باعث کمبود می شود.

این درحالی است که در شماری از فروشگاههای شهرستانهای استان تهران روغن وجود دارد که باعث ایجاد صف های طولانی شده و فروشندگان بنا به سلیقه خودشان به هر نفر یک تا سه بطری روغن می فروشند.

گزارش خبرنگار ایرنا از شهرستان های جنوب شرق استان تهران حاکی است، گوشت قرمز گوساله و گوسفندی به فراوانی وجود دارد و روغن جامد نیز در جنوب شرق تهران به کندی اما به صورت مداوم میان فروشگاه ها توزیع می شود و در فروشگاه ها به هر نفر فقط یک بطری روغن عرضه می شود.

فروشگاهای احمد آباد مستوفی شهرستان اسلامشهر روال عادی دارد و همه اقلام موجود است و صفی مشاهده نمی شود، هیچ کدام از نانوایی ها نرخ را ننوشته اند و اکثر مراکز عرضه گوشت و مرغ نیز قیمت ندارند.

گزارش‌ ها از دماوند نیز بیانگر آن است که مغازه ها و فروشگاه های مواد غذایی، مرغ روال عادی دارند و تنها برخی از شهروندان از کمبود روغن در فروشگاه ها گله مند هستند.

چهارمحال و بختیاری نیز وضعیت مشابهی دارد به گونه ای که اکنون فروشگاه های زنجیره ای با مشکل عرضه روغن و ماکارونی روبرو هستند و همچنان تقاضای مردم برای خرید این اقلام بالاست.

مشاهدات خبرنگار ایرنا از وضعیت فروشگاه زنجیره‌ای افق کورش، جانبو و اتکا نشان می دهد که روغن خوراکی در این فروشگاه ها وجود ندارد اما متصدیان اعلام کرده اند که طی روز آینده با قیمت قبلی روغن در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

خبرنگار دیگر ایرنا در شهرکرد پیگیر قیمت های جدید مرغ و کالاهای اساسی در مرکز استان بود که فروشندگان از کمبود مرغ خبر داده و قیمت‌ مرغ را ۵۴ هزار تومان، گوشت سینه مرغ ۷۳ هزار تومان،گوشت ران مرغ ۵۸ هزار تومان، بال ۵۸ هزار تومان اعلام کرده اند.

در استان خراسان شمالی نیز فروشگاه های کالاهای اساسی مانند روغن و مرغ وجود دارد اما به دلیل درخواست بسیار بالای شهروندان برای خرید این کالاها صف تشکیل شده و همین حجم بالای خرید برخی فروشگاه ها را با کمبود مواجه کرده است.

رصد میدانی خبرنگاران ایرنا از فروشگاه های زنجیره ای سطح شهر از جمله رفاه و اتکا بجنورد حاکیست که صف های طولانی در مقابل این فروشگاه ها برای خرید کالاهای اساسی بویژه روغن ایجاد شده است.

در این فروشگاه ها روغن خوراکی ۴.۵ کیلوگرمی با قیمت ۹۱ هزار تومان توزیع می شود این شرایط در حالی است که روغن با قیمت مزبور روز گذشته در فروشگاه های زنجیره ای استان هم توزیع شده بود اما امروز ساعت ۱۰ توزیع آن به اتمام رسید و مسئولان اظهارداشته اند که توزیع مجددا انجام خواهد شد.

این مساله برای سایر اقلام هم همچون گوشت مرغ هم مشاهده می شود. گوشت مرغ کشتار روز در خراسان شمالی امروز با قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه می شود و مردم برای تامین مرغ در مقابل واحدهای مرغ فروشی حضور دارند.

هم اکنون تنها ران مرغ با قیمت هر کیلوگرم ۵۵ هزار ریال توزیع می شود .

لینک کوتاه : https://taranomma.ir/?p=3694

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


برچسب ها
آب و هوای استان کرمان آمار کرونا در استان کرمان اخبار استان کرمان اخبار حوادث استان کرمان اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان استاندار کرمان استانداری کرمان استخدام در نیروی انتظامی اقتصاد امام جمعه جیرفت انتخابات ریاست جمهوری انتخابات شورای شهر استان کرمان انتقال آب هلیل رود به شهر کرمان ایران جنوب استان کرمان حجت الاسلام میثم تارم امام جمعه جیرفت خطبه های نماز جمعه جیرفت دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان دادگستری استان کرمان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی کرمان سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان ستاد مقابله با کرونای استان کرمان سردار معروفی فرمانده سپاه  ثارالله شهباز حسن پور نماینده سیرجان و بردسیر شهردار جیرفت شهرداری جیرفت شهرستان عنبرآباد شورای اسلامی شهر جیرفت علی زینی وند فرماندار جیرفت فرمانداری جیرفت فرمانداری عنبرآباد فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان مدارس استان کرمان هادی ربانی هادی ربانی شهردار جیرفت هواشناسی استان کرمان پیش بینی هواشناسی استان کرمان کرونادر استان کرمان کرونا در جیرفت کرونا در کرمان کرونای انگلیسی یزدان افشاری پور